Da možeš kolima na put 🛻☀️❄️
Ukoliko nemate iskustva sa dugim putovanjima kolima, ovo je tekst za vas. Ako ste iskusni, nije na odmet da se podsetite.
Putovanje kolima može biti veoma zanimljivo. Uz ove jednostavne savete možete sebi organizovati nezaboravno iskustvo.
Vožnja avionom je svakako lepa i generalno brža ali i putovanje kolima ima svojih prednosti. Pored toga, putovanje kolima je mnogo jeftinije u odnosu na avion jer nema doplate za takse i prtljag, pogotovo ako vas ima više u vozilu pa možete da podelite troškove goriva i putarina.
U nastavku pročitajte naše savete, šta sve treba da ponesete i na šta da obratite pažnju ako odlučite da na put krenete kolima.
Prednosti 👍
Najveća prednost putovanja kolima je što sami možete da isplanirate svoj put.
Možete da naprvite plan pauza i odmora, posetite neki grad ili mesto koje ste oduvek želeli da vidite ili da se zaustavite u nekom restoranu i probate lokalnu hranu.
Kod vožnje avionom morate da planirate parking dok ste na putu, da dodjete dva sata ranije i da organizujete prevoz od aerodroma do hotela.
Prednost (a možda i mana) kod putovanja kolima su i stvari jer niste ograničeni veličinom prtljaga kao kod putovanja avionom. Neki jednostavno vole da da ponesu apsolutno sve. Poznato, zar ne? 😀
Mane 👎
Mučnina od krivina muči mališane a i poneke odrasle pa je poželjno popiti tabletu protiv povraćanja, poneti kese za povraćanje i rezervnu garderobu za decu, da vam bude pri ruci. Najbolje je birati rutu koja ima što više autoputa kako bi se izbegle krivine i skratilo vreme vožnje.
Vožnja noću ne mora nužno da bude mana. Napornija je zbog umora i slabije vidljivosti a prednosti su što su manje vrućine ako putujete leti i bolje uočavanje vozila koja vam dolaze u susret zbog upaljenih svetala.
Umor 🥱
Za dužu vožnju je neophodno da budete odmorni. Ali to već znate.
Umor je najznačajniji faktor rizika za bezbednu vožnju.
Vozačima B kategorije nije propisano vreme upravljanja i to znači da možete da vozite dugo koliko hoćete ali i tu je potreban oprez.
Preporučeno vreme konstantne vožnje je 2 sata ili 200 km. Nakon toga je dobro da napravite kratku pauzu, da se malo osvežite i protegnete.
Treba izbegavati sumrak i svitanje jer je tada organizam najviše umoran i najbolje je tada natempirati pauzu.
Ako vas zanimaju detalji, na ovim llinkovima možete pročitati sve o umoru:
- Uticaj umora na ponašanje vozača
- Umor – Definicija i faktori nastanka
- Uloga umora u saobraćajnim nezgodama
Odmor 💤
Ako vas umor stigne na putu, obavezno odmorite. Zapamtite, saobraćajne nezgode se dešavaju kada vozač kaže sebi “stigao me je umor ali još samo 15 minuta do sledeće dobre pumpe ili parkinga”. Umesto toga, zaustavite se odmah na dozvoljenom i bezbednom mestu ili se zamenite sa nekim u vozilu ko je odmoran.
Ako spavate ili odmarate u upaljenom vozilu jer su vam potrebni grejanje ili klima, obavezno otvorite prozore 2-3 santimetra kako biste smanjili rizik od trovanja ugljen-monoksidom ako nešto na vozilu nije u redu pa se taj gas pojavi u kabini vozila.
Hrana i piće 🍎🥤
Ponesite laganu hranu i osvežavajuće napitke a najbolje vodu. Zapamtite da energetski napici i kafe ne otklanjaju umor već samo kratkoročno povećavaju budnost. Umor ostaje i zato je opasan u vožnji.
Navigacija 🗺️
Kada nas pitaju za navigaciju, uvek preporučujemo Google Maps aplikaciju jer je najpreciznija i najbrže se ažurira.
Ako nemate Internet u inostranstvu, pre polaska možete downloadovati mapu regije pa će ona raditi i bez Interneta. Na njoj možete naći sve destinacije, pogledati fotografije i recenzije ili odabrati mesto za pauzu ili neki restoran.
Isplanirajte gde ćete sipati gorivo, da se ne desi da u sledećih 200 km nema pumpe a lampica svetli.
Obavezno na Internetu proverite stanje na putu i graničnim prelazima kako biste na vreme odabrali alternativnu rutu. Ko još voli da čeka 5 sati na granici po najvećem suncu.
Sve ovo možete unapred označiti na ruti u aplikaciji i biće put mnogo lakši.
Vozilo 🛻
Što se tiče vozila, preporučuje se da proverite svoje vozilo, sami ili u servisu, ako je put duži od 500 km u jednom pravcu.
Treba da proverite:
- Ulje u motoru
- Tečnost (ulje) za kočnice
- Stanje i pritisak u gumama (pneumaticima) – ovde ne zaboravite da to isto uradite i sa rezervnim točkom.
- Tečnost za pranje stakala
- Zupčasti kaiš (ako ga imate) – ovo verovatno nećete sami moći da proverite ako nemate iskustva pa je najbolje da to uradite na redovnom servisu svog vozila.
- Zimsku opremu ako putujete zimi
Za vozilo treba da ponesete:
- Sobraćajnu dozvolu
- Polisu osiguranja
- Evropski izveštaj
- Zeleni karton (osiguranje za vozilo) ako putujete u inostranstvo
- Žuti karton (ovlašćenje za upravljanje tudjim vozilom u inostranstvu) ako vozilo nije vaše a putujete u inostranstvo.
- Rezervni ključ – dešava se da se na nekoj plaži izgubi ključ od vozila pa je ovaj korak veoma važan. Rezervni ključ treba da vam ostane u hotelu, na sigurnom (najbolje u sefu ako ga ima).
- Proverite da li je potrebna vinjeta za zemlju u koju idete i najbolje je da je kupite na Internetu kako ne biste morali da tražite prodajno mesto.
Dobro bi bilo da imate neko dodatno osiguranje u slučaju kvara na vozilu – “pomoć na putu”. Ima ih dosta u ponudi, nisu skupa (od oko 30-50 evra godišnje), pa sami potražite na Internetu da ih mi ne bismo reklamirali.
Obavezno, prilikom izbora, pogledajte iskustva vozača i recenzije da biste znali šta možete da očekujete ako se vozilo pokvari. Kod ovih osiguranja je potrebno proveriti:
- U kojim zemljama važi
- Koliki novčani iznos kvara pokriva
- Koliko kilometara šlep služba vozi
- Da li pokriva prenoćište ili transport osoba do odredjene lokacije
Putnici 👨👩👧👦
Za sebe i putnike treba da ponesete:
- Vozačku dozvolu (proverite da li je potrebna medjunarodna vozačka dozvola za zemlju u koju putujete)
- Pasoš / ličnu kartu. Pasoš fotografišite i imajte kod sebe na telefonu ili odštampano jer će vam to mnogo olakšati situaciju ako ga izgubite u inostranstvu.
- Zdravstvenu knjižicu
- Putno zdravstveno osiguranje
- Rezervne naočare za vid ili rezervna sočiva. Ako izgubite jedne, imaćete rezervne.
- Apoteku (ako koristite neke lekove). Tablete protiv povraćanja. Probiotik je najbolje kupiti u zemlji u koju idete jer naš često nema efekta naročito u tropskim i dalekim destinacijama.
- Novac i karticu. Za putovanje kolima je poželjno da na kartici imate rezervnu količinu novca koju ne planirate da potrošite i ona služi za nepredviđene okolnosti kao što su kvar na vozilu, saobraćajna kazna ili neplanirano duže ostajanje u nekom mestu. Karticu svakako ponesite jer će tako neko moći da vam uplati novac ako vam zafali. Što se novca tiče, rasitnite novac kako biste izbegli nepovoljan kurs razmene na putu. Bolje da vas “oderu” na pumpi kada menjate 5 evra nego 100. 😉
Bezbednost 🚔
Nikada nemojte ostavljati decu u kolima po vrućini, bilo na suncu ili u hladu, čak ni sa otvorenim prozorima. Ovo važi i za životinje.
Pronadjite na Internetu informacije o bezbednosti u zemlji u koju putujete a naročito na pumpama i stajalištima. Pazite gde stajete i noću i danju. Zaustavljajte se samo na proverenim pumpama.
Zaustavite se samo policiji i to samo ako ste sigurni da je to policija (vidna obeležja su uniforme, brendirano vozilo sa rotacijom). Ako niste sigurni da li vas zaustavlja policija, a dešavalo se da civili zaustavljaju sa policijskim stop tablicama, bolje da ne stajete.
Kada zaključavate vozilo, povucite bravu i fizički proverite da li su vrata zaključana jer postoje ometači koji će sprečiti da se vrata zaključaju iako čujete zvuk i upale se žmigavci koji blinknu prilikom zaključavanja.
Nemojte ostavljati dezodoranse u spreju u kolima na suncu jer mogu da eksplodiraju. Bolje je nositi stikove (roll-on).
Parkiranje
Birajte proverene parkinge sa video nadzorom i rampom. Možete lako naći na Internetu listu proverenih parkinga za odredjenu zemlju.
U nekim zemljama policija skida tablice nepropisno parkiranim vozilima pa je bitno da se propisno parkirate.
Na kraju ⛱️
Kada sve ovo primenite, putovanje kolima će vam biti sjajna avantura puna lepih sećanja. 🌅
Ostaje vam samo da napunite gorivo i krenete na put. 😉
Slobodno opalite neku fotku 📷 i tagujte nas, kako bismo svi uživali u tom prelepom iskustvu.
Ovde nas nadjite na Instagramu 👉 @zelenisignal
Ček-lista na email ☑️
Možete je i odštampati da vam bude lakše.
Ako smo nešto zaboravili, javite nam kako bismo dodali na listu. U prazna polja možete dodati nešto što sami smatrate da je potrebno za put.