Da li probna vozačka dozvola važi u inostranstvu? – Sve što treba da znate o novim propisima o probnoj dozvoli
Koliko probna dozvola traje / važi:
Probna vozačka dozvola izdaje se licu koje prvi put položi vozački ispit za upravljanje motornim vozilima kategorija A1, A2, A, B1 i B sa rokom važenja:
- dve godine – licima koja su položila vozački ispit sa navršenih 19 godina života,
- do navršene 21. godine života – licima koja su položila vozački ispit pre navršene 19. godine života.
Učenicima srednjih stručnih škola, koji se obrazuju za obrazovni profil vozač motornih vozila i koji su položili vozački ispit za upravljanje vozilima C i CE kategorije, probna vozačka dozvola za upravljanje vozilom kategorije B izdaje se sa rokom važenja od jedne godine.
Ako lice sa probnom vozačkom dozvolom položi ispit za vozača vozila jedne od ostalih kategorija, probna vozačka dozvola za novostečenu kategoriju važiće do datuma važenja probne vozačke dozvole koja je prvo izdata.
Ograničenja:
Vozač koji ima probnu vozačku dozvolu ne sme da:
- upravlja vozilom brzinom većom od: – na autoputu 110 km/h, – na motoputu 90 km/h, – na ostalim putevima brzinom većom od 90% od brzine koja je dozvoljena na delu puta kojim se kreće,
- otpočne i upravlja motornim vozilom ukoliko ima u organizmu alkohola odnosno psihoaktivnih supstanci,
- upravlja motornim vozilom u periodu od 23,00 do 06,00 časova,
- za vreme vožnje koristi telefon, odnosno druge uređaje za komunikaciju, odnosno opremu koja omogućava telefoniranje bez angažovanja ruku,
- upravlja vozilom kategorije B čija snaga motora prelazi 80 kW, osim ako je pod nadzorom člana porodice, koji se nalazi u tom vozilu i koji ima važeću vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije B u trajanju od najmanje pet godina.
- može prevoziti najviše tri lica, uključujući i lice koje vrši nadzor.
Vozač koji ima probnu vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije B, dok ne navrši 18 godina života, ne sme da upravlja vozilom bez nadzora lica koje se nalazi u tom vozilu i koje ima važeću vozačku dozvolu za upravljanje vozilom kategorije B u trajanju od najmanje pet godina.
Lice koje vrši nadzor dužno je da se stara da vozač vozilom upravlja na bezbedan način i u skladu sa propisima i ne sme da bude pod dejstvom alkohola.
Motorno vozilo, kojim upravlja vozač koji ima probnu vozačku dozvolu, mora biti označeno posebnom oznakom “P”, koja mora biti na vidljivom mestu sa prednje i zadnje strane vozila.
Da li probna dozvola važi u inostranstvu?
Iz Zakona je izbačen stav da vozači sa probnom dozvolom ne smeju da voze u inostranstvu tako da sada probna dozvola važi i u inostranstvu ako pripisi te zemlje to dozvoljavaju.
Savetujemo da proverite da li zemlja u koju putujete priznaje našu probnu dozvolu.
U kojim zemljama važi naša probna dozvola?
Ono što je u Srbiji trenutno poznato je da naša probna dozvola:
Važi u BiH i Hrvatskoj. U Hrvatskoj važi samo ako je vozač sa probnom dozvolom punoletan.
Ne važi u Makedoniji, Bugarskoj, Grčkoj i Madjarskoj.
Za ostale zemlje je najbolje proveriti u nekoj zvaničnoj instituciji kao što su ambasada ili policija te zemlje u kojoj vozač planira da vozi.
Važno:
Ova vest je informativnog karaktera. Javljali su nam se vozači koje su vraćali iz zemalja za koje mislimo da priznaju našu dozvolu pa se svakako informišite o Zakonu u zemlji u kojoj planirate da vozite pre nego što započnete sa vožnjom. Moguće je da se Zakon svake zemlje u medjuvremenu promeni pa naša auto-škola ne snosi odgovornost za neprijatnosti ili prekršaje.
Bitni saveti za putovanje kolima
Ako krećete na duži put kolima, obavezno pročitajte bitne savete na ovom linku.
Izvor: Zakon o bezbednosti saobraćaja, Emisija SAT